چاپ, چاپ سه بعدی

فناوری جدید چاپ سه بعدی مایع در آزمایشگاه MIT

فناوری جدید چاپ سه بعدی مایع

فناوری جدید چاپ سه بعدی مایع در دانشگاه MIT توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست و شرکت استیل کیس ، انقلاب بزرگی در صنعت چاپ سه بعدی ایجاد کردند.

با این تکنولوژی می توان زمان ساخت وسایل بزرگی مانند مبلمان و صندلی و … را از چند ساعت به چند دقیقه کاهش داد.

محققان دانشگاه MIT به همراه یک شرکت سازنده مبلمان آمریکایی توانستند این طرح را با نام فناوری جدید چاپ سه بعدی مایع منتشر کنند.

در فناوری چاپ سریع سه بعدی، مواد به صورت لایه لایه روی یک سطح مشخص قرار می گیرند. در مواردی خاص نیز سازه های کمکی در طی مراحل ساخت به آنها اضافه می شوند.

فناوری جدید چاپ سه بعدی مایع

مدیر تیم عملیاتی در این باره توضیح داد که : در فناوری جدید چاپ سه بعدی مایع، نازل پرینتر، ماده پلیمری را به صورت مستقیم به یک محفظه که از ژل نیمه شفافی تشکیل شده است، تزریق می کند. کاربرد این ژل برای ثابت ماندن ماده در جای مورد نظر می باشد . از این رو در این پروژه از سازه های کمکی استفاده نمی شود.

همچنین در روش های معمول چاپی، محصولات چاپ شده باید برای سخت و خشک شدن در معرض حرارت مستقیم و یا اشعه فرابنفش قرار بگیرند . اما در فناوری چاپ سه بعدی مایع ، ماده پلیمری هنگام تزریق به ژل، واکنش شیمیایی می دهد و به شدت محکم می شود . بعد از فرآیند چاپ، محصول مورد نظر را می توان به راحتی از محفظه خارج کرد و آب شست .

 

یکی دیگر از ویژگیهای چاپگرهای سه بعدی سرعت بالای اجرای آنها می باشد. به عنوان مثال در نمایشگاهی در میلان ایتالیا توانستند، رویه یک میز قهوه خوری را در مدت ۲۸ دقیقه تولید نمایند. همچنین وسیله ای دیگر که برای ساخت آن حدود ۵۰ ساعت زمان لازم بود در کمتر از ۱۰ دقیقه ساخته شد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
پرینت سه بعدی سقف بتنی سبک

در حال حاضر فناوری جدید چاپ سه بعدی مایع به عنوان بهترین روش برای ساخت سازه‌های شبکه‌ای با لبه‌های خمیده است.

هم‌اکنون محققین دانشگاه MIT و شرکت استیل کیس در حال اصلاح معایب این روش می باشند. همچنین در ادامه تحقیقات خود به دنبال شناسایی محصولاتی هستند که فرآیند فوق به عنوان بهترین روش برای ساخت آنها باشد.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *