سبک نقاشی

انتزاعی یا آبستره چه سبکی است ؟

نقاشی انتزاعی

انتزاعی یا آبستره چه سبکی است ؟

سبک انتزاعی یا  آبستره به هنری گفته می‌شود که هیچ صورت یا شکل طبیعی در آن قابل شناسایی نبوده و فقط از فرم‌های تمثیلی و غیرطبیعی و خلاصه شده به همراه رنگ برای بیان مفاهیم استفاده می شود. در ابتدای قرن بیستم این واژه بیشتر برای مکاتب هنری چون کوبیسم و فوتوریسم بکار می‌رفت به دلیل اینکه در اینگونه مکاتب طبیعت در صورت‌های ساده و تنها تصوری از موضوع طبیعی اصلی مطرح می شد.

در نقاشی‌های این گونه سبک‌ها هدف بیشتر روایت حقیقت اشیاء بود نه لزوماً شکل ظاهری آنها. به گفته مورخان هنر مدرن، نخستین نقاش این سبک واسیلی کاندینسکی است .

این هنر در ابتدای قرن بیستم درمکاتب هنری چون کوبیسم و فوتوریسم آغاز شد .

به گفته مورخان کاندینسکی نخستین نقاشی است که حدود سال ۱۹۱۰ نخستین نقاشی کاملاً غیر واقعی را عرضه کرده است

هنر آبستره در اثر مهاجرت مردم از مناطق جنگ زده به آمریکا راه یافت و در اواسط قرن ۲۰ توسط مارک روتکو ، جکسون پولاک، ویلیام دکونینگ بوجود آمد

شب پر ستاره در سبک انتزاعی یا آبستره

سبک انتزاعی یا  آبستره در برگیرنده ی هر سبک هنری دیگری است که ویژگی های غیر واقعی بودن را داشته باشد.

انتزاع نشانگر فاصله گرفتن از واقعیت در ترسیم تصاویر در هنر است.

آغاز هنر انتزاعی با آثار واسیلی کاندینسکی در سال ۱۹۱۰ اتفاق افتاد .

هنر آبستره کاندینسکی در واقع از دل گرایشات اکسپرسیونیستی وی متولد شد، و مفهوم ابتدایی آن بیان احساسات درونی هنرمند تنها با استفاده از رنگ بود .

مفهوم آبستره مفهومی بسیار کلی می باشد، این هنر مانند هر هنری دیگر در جهت ارتباط برقرار کردن با مخاطب تلاش می نماید، اما ابزار این ارتباط ابزاری متفاوت است، بدین معنی که هنر آبستره نیز در صدد بیان واقعیت می باشد.

انتزاع در هنرهای اولیه و بسیاری از فرهنگ ها:

بخش عمده ای از هنر فرهنگ های قبلی – علائم و نشان های سفالگری ، منسوجات ، و کتیبه ها و نقاشی ها بر روی سنگ – از فرم های ساده ، هندسی و خطی استفاده می کردند که ممکن است دارای هدف نمادین یا تزئینی باشند.

در این سطح از معنای بصری است که هنر انتزاعی، ارتباط برقرار می کند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می گردد:
امپرسیونیسم

آبستره و امپرسیونیسم:

ریشه این دو نهضت برمی گردد به مکتب امپرسیونیسم که در فرانسه آغاز شد. واسیلی کاندینسکی از جمله پیشروان سبک آبستره بود.

پابلو پیکاسو هنرمند اسپانیایی که پدر مکتب کوبیسم می باشد حتی او نیز در آثار خود از اشکال هندسی و زاویه به گونه های متفاوت استفاده می‌کرد ، که این خود بیانگر حمایت وی از سبک آبستره بود

تکنیک در هنر انتزاعی همانطور که قبلا نیز بیان کرده بودیم ، هنر آبستره ،تمرکزی به پرداختن به جزئیات در تصویر ندارد بلکه بیشتر جو و اتمسفر را مورد توجه  قرار می دارد.

چندی از آثار فاخر این سبک را در زیر مورد برسی قرار می دهیم :

“ترکیب هشتم”، این قطعه معروف هنری در سال ۱۹۲۳ توسط واسیلی کاندینسکی نقاشی شده است. نقاشی با استفاده از اشکال، رنگ‌ها و خطوط با جهان ارتباط برقرار می‌کند. در این بخش نیز هیچ عنصر نمایشی وجود ندارد که قابل رویت باشد.ترکیب هشتم در سبک ابستره

“Dantrolene”  که یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های انتزاعی معاصر است که می‌تواند از بسیاری از هنرهای حال حاضر در فروش پیشی بگیرد.

این اثر توسط دامین هرست در سال ۱۹۹۴ نقاشی شده است. بازدیدکنندگان توسط رنگ‌هایی که در نقاشی به تصویر کشیده شده‌اند، شگفت‌زده می‌شوند. آنها تصاویر عمیق‌تری را که ذهن آنها مجبور به ایجاد است، جستجو می کنند. در پایان، احساسات و نظرهای بی‌پایانی از این نقاشی استخراج می‌شود.

Les Demoiselles d’Avignon” پابلو پیکاسو این نقاشی را در سال ۱۹۰۷ به‌طرز شگفت‌انگیزی خلق کرده است. این نقاشی، چهار زن را در یک مجتمع پرورش می‌دهد که کاملا انتزاعی نیست.

این فقدان انتزاع، دلیلی بر جدایی نقاشی از فهرست معروف‌ترین نقاشی های انتزاعی نیست.

شماره ۱” (۱۹۵۰) جکسون پولاک نقاش آبسترۀ قرن بیستم، خالق شاهکاری است که به عنوان “عصارۀ اسطوخدوس” نیز شناخته می‌شود.

این نقاشی معروف مقدمه‌ای بر جنبش اکسپرسیونیسم و همچنین بازتاب نقاشی عمل‌گرا است. نقاشی‌های انتزاعی از این دست منحصربه‌فرد هستند زیرا اعمال هنرمند، نقاط قوت و انرژی در هنر می‌تواند منعکس شود.

انتزاعی یا آبستره

منِ زن” این نقاشی توسط ویلم دِکونینگ است و به حدی از احساسات سرشار است که می تواند کل گالری هنری را پر کند. اثر  الهام‌بخش وی “شهر نیویورک” می باشد که تاثیرش در آثار وی مشهود است.

با این حال، برخلاف عنوان نقاشی، جذابیت اصلی این اثر، تصویر دردناک و عصبانی یک زن انتزاعی است.

شب پر ستاره”۱۸۸۹“.

شاید بتوان گفت این نقاشی یکی از معروف‌ترین رنگ‌روغن‌های انتزاعی در کل دنیا می‌باشد.

این اثر در دوران محبوبیت سبک پست امپرسیونیسیم توسط ون‌گوگ خلق شده است. این نقاشی بیانگر برداشت و احساس وی از روستای سنت رمی می‌باشد. این اثر در موزۀ هنرهای معاصر نیویورک نگهداری می‌شود.

بوسه“(۱۹۰۷). این اثر توسط گوستاو کلیمت در سال ۱۹۰۷ خلق شده است. بوسه یکی از معروف‌ترین اثرهای رنگ روغن انتزاعی است. نقاشی نشان‌دهندۀ زن و مردی که همدیگر را می بوسند.کلیمت از الگوها و شکل‌های متفاوتی برای خلق این اثر زیبای هنری استفاده کرده است.

منِ زن رویا“(۱۹۳۲). این اثر یکی از مشهورترین آثار سبک کوبیسم بوده که توسط پیکاسو کشیده شده است. این اثر به یک کلکسیونر فروخته شد و همچنان جزو کلکسیون آن خریدار قرار دارد. بنا ‌به نظرات مختلف، این اثر توصیفی از معشوقۀ پیکاسوست و پیکاسو آن را در یک بعد از ظهر خلق کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *